A SOKOLDALÚ CRANIOSACRALIS TERÁPIA
A craniosacralis terápia, a test anatómiáján, és biológiai működésén alapszik. Orvosi kutatások által igazolt módszer, amelyet a nyugati országokban a kórházi kezelés részeként alkalmaznak, csecsemőknél, kisgyermekeknél, és felnőtteknél egyaránt. Segítségével helyreállítható a test és a lélek helyes működése, mindemellett relaxáló hatással is bír. Ez a terápia, hatásosan alkalmazható egyebek mellett, a következő esetekben: tanulási zavarok, összpontosítás zavara, szorongás, migrén, akut fájdalmak, műtét utáni rehabilitáció, autizmus, menstruációs zavarok, babavállalási nehézségek, étkezési zavarok.
MI IS AZ A CRANIOSACRALIS TERÁPIA?
A craniosacralis megnevezés a latin cranium és os sacrum, azaz a koponya és keresztcsont kifejezésekből ered.
A koponya, az agy, a központi és perifériás idegrendszer, a gerincvelő, az agyi-gerincvelői folyadék, a hozzá tartozó kötőszöveti hártyák és a keresztcsont alkotják a craniosacralis rendszert elsősorban.
A craniosacralis kezelés során, a test és a koponya mikromozgásainak korrigálása történik. Az agy által termelt gerincvelői folyadék ritmikusan pulzál, ez a pulzálás minden csontban és testszövetben érzékelhető. A kezelő erre a pulzálására, valamint a szövetekre ráhangolódva a kötőszövetek ellazításán keresztül segíti a craniosacralis rendszert annak természetes önszabályozódásában, harmonizálódásában.
A CRANIOSACRALIS TERÁPIA SZÜLETÉSE
Dr. Sutherland ostehopata az 1930-40-es években felfedezte, hogy a légzési- és a szívritmuson kívül a testben érzékelhető egy harmadik ritmus is, amelynek életfontosságú szerepe van a test szabályozásában és fenntartásában. Ez pedig nem volt más mint, az agy által termelt agyi- gerincvelői folyadék, amely átmossa az agyat és a gerincvelőt. Ritmikus pulzálása minden csontban és szövetben érzékelhető. Saját magán kísérletezett és tapasztalatai azt mutatták, hogy a koponyacsontok nem megfelelő mozgásának negatív egészségügyi vonatkozásai lehetnek, mind testi, mind pszichés vonatkozásban. Ez a tény bizonyítást nyert. Dr Sutherland az ostheopátiában alkalmazott gyógyítási módszert tovább fejlesztette, így jött létre a craniosacralis terápia.
A CRANIOSACRALIS RENDSZER ANATÓMIAI ALAPJA
A craniosacralis rendszer (CSR) a légzési- és keringési rendszer mellett a szervezet harmadik nagy élettani rendszerét képezi, amely minden élőlényben megvan, amely aggyal és gerincvelővel rendelkezik. A craniosacralis rendszer alatt értjük a koponyacsontokat, gerincoszlopot, az ezeket belülről borító agyburkokat a koponyától (cranium) a keresztcsontig (sacrum), a lágy agyhártyákat, amely beborítja az agyat és a gerincvelőt. Ebben a rendszerben kering az agyi-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis), melynek lassú, finoman kitapintható ritmusa van. Ez a ritmus, az ember élettani működésének jellemző ritmusa éppúgy, mint az alvás-ébrenlét, a lélegzetvételek ritmusa, a szív ritmusa, vagy a 28 napos női ciklus. A liquor az agykamrákban található plexus chorioideusokban termelődik az artériás vérből átszűrődve, majd körül áramlik a koponyaűrben az agy körül, és a gerinc teljes hosszában egészen a keresztcsontig. Ez a termelődés kimutatható nyomásváltozást okoz, amit receptoriális szabályozás érzékel és szabályoz, ritmikussá téve ezt. Percenként kb. 10-12-szer megtörténő 3-3 másodperces termelődés és leállás ritmus mutatható ki. A liquor visszaszívódása a craniosacralis rendszerben folyamatosan zajlik a koponyából elvezető vénás szinuszok felé. A craniosacralis ritmus szakaszai a koponyán és bárhol a testen érzékelhetők a képzett szakember számára.
A CRANIOSACRALIS RENDSZERT ALKOTÓ TERÜLETEK
-KÍVÜLRŐL: -koponyát (cranium)
-gerincoszlopot,
-keresztcsontot (sacrum)
-BELÜLRŐL: -központi idegrendszer burkát alkotó agy- és gerincvelőhártyákat,
-agyi- gerincvelői folyadékot
A craniosacralis rendszer kapcsolatban áll többek között, a vérkeringéssel (artériás, vénás vérellátás), az idegrendszerrel, hormonrendszerrel, a nyirokrendszerrel, a légzőrendszerrel, és a mozgásszervekkel (izmok, kötőszövetek, szalagok, inak, ízületek)
AZ AGYI- GERINCVELŐI FOLYADÉK
Fontos engergia- és információhordozó és –tároló folyadék, az agykamrák falán, a kamrai érfonatokban a vérből termelődik.
FELADATAI:
1. VÉDELEM: Védi az agyat és a gerincvelőt.
2. TÁPLÁLÁS: Gazdag összetétele révén (tartalmaz pl: glükózt, proteineket , nátriumot, kalciumot, magnéziumot, káliumot) gondoskodik az agyfunkciók támogatásáról. Nemrégiben kimutattak benne endorfinokat és neurotranszmittereket is.
3. TISZTÍTÁS ÉS SALAKTALANÍTÁS: A teljes craniosacralis rendszer 110-170 ml folyadékot tartalmaz, ami egy nap alatt 4-7 alkalommal cserélődik ki. Ennek köszönhetően kitisztítja valamennyi agy- és gerincvelősejtet
4. ÁTVIVŐ- ÉS AKCIÓPOTENCIÁL: Fémionjai (nátrium, kálium, kalcium) által a folyadék ebben is támogatja a központi idegrendszert.
HOGY ZAJLIK EGY KEZELÉS?
A kezelés ruhában és legtöbb esetben háton fekve történik, 1órán keresztül. A kezelés során finom és gyengéd mozdulatokat alkalmazunk. A kezelt számára szinte nem is érezhető nyomást használ a kezelő. A kezelt a folyamat során érezheti az agyi-gerincvelői folyadék áramlását, ez az érzés a hullámzáshoz hasonló.
A kezelt állapota és változásra való készsége nagyban meghatározza, hogy hány kezelésre van szükség. Általában 8-10 alkalom után már jelentős változás figyelhető meg. De akár 1 kezelés is segíthet bizonyos akut problémákon.
KINEK AJÁNLOTT EZ A TERÁPIA?
A craniosacralis terápiát egészen csecsemőkortól, időskorig alkalmazzuk.
Csecsemőkorban a születési traumák feloldására kiválóan alkalmas, valamint más fellépő problémák esetében is.
Gyermek- és serdülőkorban, gyakran alkalmazzuk ezt a terápiaát, a tanulási nehézségek, figyelemzavar, hiperaktivitás, a tikkelések különböző formái, agresszív vielkedés, dühkitörés, autizmus, diszlexia és étkezési zavarok kezelésére.
Felnőtteknél a legtöbbször, ízületi és gerincproblémák, hormonzavar, gyermekvállási nehézségek, menstruációs zavar, látászavar, egyensúly zavara, migrén, nőgyógyászati problémák, stressz, depresszió esetében hívom segítségül a craniosacralis terápiát.